Těhotenství není nemoc a dá se v něm dělat takřka všechno. Ano, na spoustu věcí si musíte dát pozor a dělat je opatrně, ale jinak nemusíte ležet doma v posteli a celých devět měsíců v ní zůstat. Jaká vyšetření budete během těhotenství absolvovat? Jak se bude sledovat, že je miminko i vy v pořádku?

Vyšetření v těhotenství

Počátečním prvním vyšetřením u gynekologa, který potvrdí graviditu, odstartujete celý proces. Další vyšetření jsou naplánována v určitých časových intervalech a bývají zpravidla pravidelná a nepravidelná. Máte strach, že nějaké z vyšetření prošvihnete? Nemusíte se bát, budete-li pravidelně chodit do těhotenské poradny, žádné vyšetření neprošvihnete.

V období 10 až 12 týdne vás čeká stanovení krevní skupiny, stanovení Rh faktoru, hodnoty cukru v krvi nalačno, screening protilátek, krevní obraz, hladiny hemoglobinu a počet erytrocytů, trombocytů i leukocytů. Také se vyšetřuje poměr červených krvinek v krvi. Dále se zjišťuje sérologie na HIV, hepatitida B nebo syfilis. Kontroluje se kolposkopie čípku, odběr onkologické cytologie. Dále klasické sono, které kontroluje, jaká je délka těhotenství, vitalita plodu a podobně. Nabízí se také kombinovaný screening vývojových vad, toto onemocnění však některé maminky odmítají.

Druhý trimestr přináší test na těhotenskou cukrovku, sledují se hladiny protilátek, provádí se ultrazvukové vyšetření, kde se sleduje, jak miminko, roste, jak je vitální a zaměřuje se také na srdeční či vývojové vady. Dále se také objevují některé testy z kombinovaného screeningu, ty se doporučují starším těhotným ženám.

Ve třetím trimestru chodíte do poradny každé dva týdny, pravidelně se dělají krevní testy, zjišťuje se hladina želena, provádí se krevní obraz, provádí se třetí UZ screeningové vyšetření, posuzuje se stav děložního hrdla, podstupuje se také mikrobiologické vyšetření poševního prostředí.